Hansavesti tööjõud abistab oma lähedasi kodumaal
Eelmine aasta, sügis-talvisel ajal, võtsime Hansavesti esindajatega ette sõidu Kesk-Eestisse, et viia külakosti ühele oma renditööjõu meeskonnale. Nende erilisus seisneb selles, et põhitöö kõrvalt, vabal ajal, remondivad nad sõiduvahendeid, et toetada oma lähedasi Ukrainas.
Kes tahab aidata, see leiab võimaluse
Mõned aastad tagasi Hansavesti kaudu Eestisse tööle saabunud Andryi, Igor, Dmytro, Oleksii ja Eduard rääkisid meile lähemalt, kuidas nad kümmekonna mehega rakendavad oma kauaaegseid kogemusi metsa- ja põllumajandustehnika valdkonnas.
Ukraina eri paigust Harkovist, Sumõst, Odessast, Dnepropetrovskist, Nikolajevist, Hersonist ja Hmelnitski oblastist pärit töötajad on saanud kodustelt rohkesti nukraid teateid 2022. aasta veebruaris alanud keerulistest sündmustest. Paljudel kadus elekter, veevarustus ja küte, paljude elud sattusid ohtu. „Inimesed on kartnud võõrastega suhelda või isegi leiva järele minna. Sõjaoludes ei kehti ju reeglid ega inimõigused,“ nentis Igor tuhmil pilgul.
Andryi meenutas: „Kui puhkes sõda, siis mitmed meie töökaaslased sõitsid Eestist tagasi Ukrainasse. Internetis suheldes me saime neilt teada, et sealsed teed olid muutunud läbimatuks. Kergete autodega ei olnud enam võimalik vedada inimesi ega asju ja vajati vastupidavaid maastureid.“
Meestel tekkis Eestis mõte soetada annetajate abiga remontivajavaid maastikuautosid ja teha need korda kodumaale saatmiseks. „Minul näiteks ei ole Ukrainas enam eriti kedagi. Kohapeal ma ei suudaks praegu aidata sel moel, nagu ma oskan teha Eestis. Ma töötan siin juba mitu aastat ja tunnen siinseid võimalusi rohkem,“ selgitas Andryi.
Üksmeelse tiimi võtmesõnaks on vastupidavus
Põhitööst vabadel päevadel masinaid remontides teeb iga mees just seda lõiku, mida ta valdab kõige paremini. Auto puhastamine ja värvimine võib võtta paar päeva, kuid pealtnäha korraliku maasturi mootorivahetusega on kulunud koguni kuu. Igale korda tehtud autole on paigaldatud ka uus õlifilter ja tehtud õlivahetus. Oleksii rääkis meile veidi muheledes: „Kui me suudaksime osta 10000-euroseid autosid, siis ei oleks vaja eriti midagi teha, aga 1000-euroste autode juures on palju sättida.“
Sõidukitesse on pakitud kaasa ka Eestis vabatahtlike abiga kogutud esemeid. Ukrainasse on saadetud magamiskotte, elektrigeneraatoreid, valguspulkasid, sooje kindaid ja muid asju, mida sealsed inimesed parasjagu vajavad.
„Isegi pensionärid on meilt küsinud, et kuidas nad saaksid aidata,“ nentis Igor tunnustavalt.
Mehed on püüdnud teha autod võimalikult vastupidavaks. Sõidukitel on ju ees tuhat kilomeetrit sõitu Eestist Poolasse ja veel sadu kilomeetreid Ukraina teedel sihtkohani, kus ootel inimesed võtavad masinad kohe kasutusele.
„Pikal sõidul läbi mitme riigi on mõistlik teha väga vähe peatusi, sest Ukraina piiril kulub autode üleandmisega palju aega. Sõidukidokumente on Ukraina seaduste kohaselt aidanud meil vormistada üks sealne naisterahvas,“ selgitas Igor.
Leidlik tegutsemine annab paljudele hingerahu
Korda tehtud maasturite kogu teekonda teavad täpsemalt need mehed, kelle lähikondlaste abiga liigub sõiduk sihtkohta. Autode õnnelikku pärale jõudmist jäävad maasturimissiooni meestele ja annetajaile meenutama tänulike abivajajate saadetud fotod, mida uhkusega näidati meilegi.
Küsimusele, millest nad unistavad, vastasid kõik töötajad kindlameelsel häälel, et nad soovivad rahu ja et Ukraina riik ehitatakse üles. Eakamate meeste eredad pilgud tõid meile meelde muistseid lugusid kasakatest ja sellest, kuidas vägilased Dobrynya Mykytovych, Oleshko Popovych ja Illya Murometsʹ tegid õilsaid tegusid Kiievi vürst Volodymyri ajastul.
„Aidates oma sünnimaad, on südames natukenegi kergem, et oleme teinud midagi, millest on kasu,“ selgitas Dmytro. „Oleme väga tänulikud, et Eesti inimesed oma väikeses riigis toetavad meid,“ rääkis Eduard ja palus meid öelda edasi tänusõnad kõigile hoolivatele inimestele, kes suhtuvad mõistvalt meeste tiimi tegemistesse põhitööst vabal ajal.