Hõbemedal esimese katsega – kuidas Hansavesti keevitajad end välismaal tõestasid

Selle aasta novembrikuu oli meile tavapärasest erilisem, kuna osalesime keevitajate võistlusel „Benardose kuldkarikas – 2021“. Võistlus ise leidis aset karges, aga päikest täis Kiievis, Ukrainas. Võtsime Hansavesti Koolituskeskuse lõpetanute seast kaasa 4 parimat keevitajat, kes olid spetsialiseerunud MIG/MAG ja TIG keevitusalal. Kohale jõudes uurisime ka maad konkurentsi osas ja saime teada, et võistlus oli üsna suurekaaluline – üle terve Ukraina on kohale sõitnud ja lennanud ligi 50 tipptasemel keevitajat. Ent ega see meid ei heidutanud. Meie jaoks oli juba puhas rõõm see, et saime esimest aastat sellisel suurel üritusel osa võtta.

Keevitusvõistlus koosnes kahest segmendist – teoreetilised teadmised ja praktilised oskused

Teoreetiliste teadmiste jaoks oli vaja läbida kirjalik test. Meie keevitajate sõnul küsiti kirjalikul testil peamiselt erinevaid terase marke, kaitsegaase, jooniste lugemise oskust ja erinevaid keevituse tingmärke. Tehtud kirjaliku eksami juures hindas žürii peamiselt keevitajate teadmisi erinevatest keevitusprotsessidest. Keevitajate sõnul oli kirjalik eksam lihtne, kuna nad olid juba varasemalt kokku puutunud erinevate keevitusprotsesside ja sinna juurde kuuluvate dokumentatsioonidega.

Praktiliste oskuste tõestamiseks oli vaja teha keevitustööd, mis vastaks Euroopa sertifikaatidele. Testiti kolme eri liiki keevitustööd: esimeseks tööks oli põkkliide, mis tuli keevitada alt üles, ehk vertikaalasendis (asendi tähis BW/PF). Teras (terase mark: S275), mida keevitati, oli 10 mm paksune ja sealjuures tuli servad faasida vastavalt etteantud normidele.

Teiseks tööks oli põkkliide, mis tuli keevitada horisontaalasendis. Keevitatav materjal oli teras S275, mille paksus oli 10 mm, ning üks serv pidi olema faasitud vastavalt nõuetele. Kolmandaks tööks oli toru, mille materjali mark oli S355 ja seda tuli keevitada 45 kraadi all. Toru läbimõõt oli 42mm ja seinapaksus oli 3mm.

Need 3 keevitustööd erinesid omavahel selle poolest, et vastavalt keevituse asendile tuli valida õiged keevitusaparaadi parameetrid. Žüriiliikmed hindasid algul tööde visuaalset poolt, seejärel keevisjuurt ja lõpuks läksid paremad tööd röntgenisse. Järgmisel päeval pärast röntgenit selgusid võistluse tulemused. Meie keevitajate sõnul oli keevitustöö üsna raske, kuna keevituse dokumentatsioon, ehk WPS, ja keevitusparameetrid ei olnud kooskõlas. Tol hetkel oli see keevitajatele väljakutse, kuid kõik neli jõudsid oma tööd valmis teha ja ära esitada.

Tööd oli palju ja aega vähe

Võistlussaginas andis tunda, et tööd on palju ja aega vähe, aga see-eest olid hiljem tulemused selle võrra väärikamad. Sellele vihjas meie keevituskoolitaja Egon Marder, kes juba varakult nägi, et meie keevitajate tase konkurentide kõrval on märgatavalt parem. Nagu ennist mainitud, oli meil hea meel üksnes sellest, et saime osaleda sellisel suurel üritusel. Aga selle võrra oli muidugi võimsam meie rõõmutunne, kui meie keevitaja Dmytro Alekseev võitis oma tööga hõbemedali TIG keevituses.

Hansavesti juhatuse esimees Janek Sirg oli samuti Kiievis, kaasa elamas meie keevitajatele. Janek jagas julgustavaid sõnu, arutas strateegiaid ja tegi intervjuid meie keevitajatega nende võistluskogemuste ja -elamuste osas. Küsimusele, millised on tema mõtted võistluse kohta, vastas ta: „Mulle valmistab suurt rõõmu, et konkurss sel aastal siiski toimus. Olen kindel, et see võistlus aitas tugevdada meie keevitajate kindlustunnet oma oskuste osas ja samuti pakkus konkurss neile ka ainulaadse elamuse. Usun, et see üritus suurendab meie meeste eneseusku ja annab julgustust edasiseks enesearenguks. Oleme veendunud, et üsna pea saame edutada mõned meie keevitajad keevitusinseneri või meistri ametikohale.”

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kes ei proovi ega katseta, see elabki teadmatuses oma edust ja potentsiaalist. Aga Hansavestil on nüüd kindel teadmine, et meie keevitajad võivad olla oma ala medaliväärilised ja sellepärast ootame pikisilmi juba järgmist aastat, et taaskord minna tõestama oma tipptasemel keevituskvalifikatsiooni.

 Allapool saab vaadata, kuidas tervelt 4-päevasest konverentsist sai loodud lühike ja tabav videoreportaaž: